Dlaczego warto ocieplić dom

Dlaczego warto ocieplić dom?

Data dodania:

Przeczytasz w: 6 minut


Termoizolacja obiektu jest warunkiem koniecznym, jeśli chcemy ochronić go przed efektami skrajnych warunków atmosferycznych, w szczególności, jeśli chodzi o temperaturę.

Ocieplenie stosowane jest zarówno w budynkach jedno, jak i wielorodzinnym i można wykonać jego montaż w istniejących oraz nowo wybudowanych obiektach. Tutaj dowiedzą się Państwo więcej informacji na temat tego, czym jest sama termoizolacja, jakie są jej rodzaje oraz zalety – zapraszamy do zapoznania się z treścią naszego artykułu.

Czym jest ocieplenie domu?

Termoizolacja, jak sama nazwa wskazuje, jest izolacją termiczną danego obiektu. Jej zadaniem jest skuteczne przeciwdziałanie utracie ciepła z wewnątrz w chłodniejsze dni, jak i dostawaniu się gorącego powietrza latem. Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych można stworzyć dodatkową warstwę, chroniącą wnętrze przed niekorzystnymi temperaturami, natomiast samą elewację zabezpieczyć przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Podstawowym elementem w wyborze ocieplenia dla budynku jest wybór odpowiednich materiałów. Zgodnie z polskim prawem, wymagane jest korzystanie z tak zwanych kompletnych systemów ociepleń, czyli gotowych zestawów, w których skład wchodzą wszystkie niezbędne elementy do jego montażu. W pakiecie znajdują się materiały termoizolacyjne (płyty), materiały i preparaty montażowe (zaprawy tynkarskie, kleje, grunty, a także produkty wykończeniowe: farby elewacyjne lub płytki ceglane czy klinkiery). Zestaw tworzy spójną, dopasowaną do siebie całość, która pozwoli na wykonanie odpornej, wytrzymałej i estetycznej elewacji każdego obiektu.

Dlaczego warto ocieplić dom?

Podstawową zaletą termoizolacji, jaką zauważy każdy mieszkaniec domu, w którym została ona wykonana jest oczywiście komfort. Chłodne mieszkanie w parny, letni dzień lub ciepły dom mroźną zimą zapewniają nieocenioną funkcjonalność użytkowanej przestrzeni.

Kolejnym aspektem, który równie szybko pozytywnie zwróci uwagę mieszkańca domu z ociepleniem są niższe rachunki. Możliwość zatrzymywania ciepłego powietrza wewnątrz sprawia, że wydajność pieca zostaje ograniczona do niezbędnego minimum – izolacja magazynuje energię cieplną wewnątrz pomieszczenia, utrzymując jednocześnie stałą temperaturę powietrza oraz poziom jego wilgotności, co również pozytywnie oddziałuje na komfort użytkowania przestrzeni.

Równie wiele, co użytkownicy obiektu ocieplonego domu płytami styropianowymi lub innymi, zyskuje środowisko naturalne. Zatrzymywanie i magazynowanie powstałego wewnątrz ciepłego powietrza ogranicza pracę pieca. Szczególne znaczenie dla środowiska ma to w przypadku korzystania z pieców wykorzystujących węgiel kamienny, które najsilniej emitują szkodliwe dla środowiska gazy cieplarniane, odpowiadające za występowanie smogu.

Ocieplenie zewnętrznej części ścian budynku zapewnia także trwałą i odporną na działanie czynników zewnętrznych elewację. Odpowiednio zamontowana izolacja uniemożliwia przedostawanie się wody, wilgoci czy promieni UV w głąb muru powodując powstawanie szkodliwych dla zdrowia grzybów czy pleśni oraz nieestetycznych wykwitów.

Ostatnim, mniej istotnym ze względów technicznych aspektem, ale równie ważny jest efekt wizualny. Zależnie od rodzaju wykończenia: farby elewacyjnej lub płytek ceglanych czy klinkieru, estetyka budynku zostanie zachowana i podniesie walory całej posiadłości. Aktualnie na rynku swoje oferty proponuje wiele firm, mających w swoim asortymencie szeroki wybór wykończeń elewacji, które dopasowane są do stylistyki każdego domu.

Jaki materiał ocieplenia wybrać?

Wybór izolacji najczęściej ogranicza się do dwóch najbardziej popularnych materiałów, jakimi są styropian i wełna mineralna. Ich różne parametry, znajdują jednak zastosowania w innych typach budynków, dlatego należy je odpowiednio dopasować do rodzaju ocieplanego obiektu.

Wełna mineralna stosowana jest najczęściej w budownictwie drewnianym oraz zabytkowym. W przeciwieństwie do styropianu, pozwala powierzchni “oddychać”, a więc wymieniać powietrze z wewnątrz na zewnątrz i odwrotnie. Drewniane i zabytkowe obiekty mają bowiem tę charakterystyczną cechę, że może w nich występować większa ilość wilgoci niż w standardowym budownictwie. Wełna mineralna sprawdza się także jako dobry izolator akustyczny, dlatego może być stosowana także w miejscach narażonych na podwyższony poziom hałasu np. w dużych miastach czy niedaleko ruchliwych ulic, torów kolejowych itp.

Właściwości termoizolacyjne obu tych materiałów są do siebie zbliżone, jednak to styropian dostępny jest w bardziej korzystnych cenach. Jego dodatkowym atutem jest nienasiąkliwość - w kontakcie z wilgocią nie przepuszcza jej do głębszych warstw, w przeciwieństwie do wełny, która po kontakcie z wodą nie nadaje się do użytku i traci swoje właściwości. Styropian jest także materiałem dużo łatwiejszym w montażu - prostota jego konstrukcji pozwala na wyeliminowanie błędów w trakcie instalacji i ogranicza się do prawidłowego odmierzenia oraz zamontowania poszczególnych elementów.

Jak widać, każdy z dostępnych na rynku rozwiązań izolacyjnych ma swoją specyfikę. Wystarczy dopasować je do potrzeb i możliwości swojego budynku tak, aby cieszyć się jego komfortową, bezpieczną i odporną na działanie czynników zewnętrznych przestrzenią.

Zobacz pozostałe wpisy

Zalety kompletnego systemu ociepleń

Wybór odpowiednich materiałów dla zapewnienia izolacji każdego budynku stanowi niezbędny element jego funkcjonalności, ale także estetyki.

Zobacz szczegóły

Ocieplenie jest jednym z elementów budynku, który odpowiada nie tylko za jego komfort i bezpieczeństwo, ale także wygląd zewnętrzny całości obiektu.

Zobacz szczegóły
Czym jest klinkier

Wybierając rodzaj elewacji, wykonawcy oraz inwestorzy mają bardzo szeroki wybór.

Zobacz szczegóły

Rodzajów zastosowania klinkieru jest mnóstwo, a wszystko dzięki szerokiej gamie modeli cegieł i płytek dostępnych na rynku.

Zobacz szczegóły
Czy termoizolacja się opłaca?

Jednym z rozwiązań, które dziś stosowane są w każdym budynku, bez względu na jego charakter, jest termoizolacja.

Zobacz szczegóły
Dlaczego elewacja z klinkieru się niszczy

Elewacje wykonane z klinkieru cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne, ale przede wszystkim ze względu na najwyższą odporność i wytrzymałość pośród dostępnych na rynku rozwiązań do wykańczania ociepleń.

Zobacz szczegóły
Zapisz się do newslettera
Podaj swój adres e-mail